Blog

[PL] Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje

[PL] Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje

Studenckie Koło Naukowe UbiCOMP otrzymało 70 000 zł w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na projekt “Użycie gestów do sterowania robotami mobilnymi w środowisku miejskim w warunkach ograniczonej widoczności”.

Przedmiotem projektu jest wyprowadzenie, w procesie projektowania zorientowanego na użytkownika, alfabetu gestów, który w sposób naturalny i intuicyjny pozwoli operatorom na sterowanie robotami mobilnymi w środowisku miejskim, w szczególności w warunkach ograniczonej widoczności. W ramach projektu, opracowany będzie zestaw robotów mobilnych wyposażonych w kamery z możliwością wykrywania gestów oraz testowego toru symulującego scenariusz miejski w sytuacji ograniczonej widoczności.

W ostatnich latach robotyka rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Robotyzacji ulegają już nie tylko procesy przemysłowe, lecz również codzienne czynności, których wcześniej jedynym bezpośrednim wykonawcą był człowiek. Wcześniej wykorzystywane głównie w warunkach przemysłowych, roboty mobilne zaczęły odgrywać rolę w rozrywce, medycynie oraz ratownictwie. W świetle co raz intensywniejszego wdrażania elementów Smart City, pojawienie się w miastach zrobotyzowanych asystentów wydaje się prawdopodobne. Jednakże pojawienie się robotów mobilnych w sferze publicznej, stawia kilka nowych wyzwań. Jednym z nich jest forma komunikacji z robotem, w szczególności w warunkach ograniczonej widoczności. Obecny w miastach smog, mgła, czy inne czynniki utrudniające widzenie, negatywnie wpływają na skuteczne operowanie robotem. Ważne jest, aby sterowanie było jak najłatwiejsze i jak najbardziej efektywne. Spośród wielu metod, obiecujące wydaje się sterowanie robotów za pomocą gestów, które są naturalną dla człowieka formą komunikacji niewerbalnej. Ponadto, są one powszechnie wykorzystywane do sterowania wieloma istniejącymi urządzeniami informatycznymi. Projekt odpowiada zatem na postępujący rozwój technologii związanych ze Smart City.

Skip to content